Plzeň zvítězila. Je nejpřívětivějším městem pro podnikání na západě Čech
2. 3. 2023
Plzeň se prosadila v letošním ročníku srovnávacího výzkumu Město pro byznys. Srovnávací výzkum Město pro byznys hodnotí v rámci celé České republiky každoročně 205 měst a obcí s rozšířenou působností a městské části Hlavního města Praha. Výzkum zpracovává analytická agentura Datank. Krajské výsledky jsou vyhlašovány v rámci regionálních setkání Svazu měst a obcí ČR. V Plzeňském kraji se za Plzní umístily ještě Rokycany a Nýřany.
„Mám velkou radost, že jsme se umístili na prvním místě. Věřím zároveň, že pro ty, kteří byli méně úspěšní, to bude silnou motivací pro zlepšení. A pro nás, kteří jsme uspěli, je to potvrzení toho, že směr, který jsme nastavili, je správný. Nastoupil jsem v říjnu jako nový radní pro SMART City a podporu podnikání a dal jsem si za cíl, že budu pokračovat ve věcech, které jsou smysluplné a které už začaly. Prostě jsem se rozhodl nebořit, ale dál tvořit to, co má smysl a hodnotu pro podnikatele. A samozřejmě přicházím i se svými nápady a vizemi. Mohu zmínit koncepci elektromobility, která udává směr, jak by město mělo reagovat v nejbližších letech na téměř revoluční nástup elektromobility, která nás čeká, bez ohledu na to, jestli chceme nebo ne. Další věc je to, čemu já říkám úřad jako e-shop. Chtěl bych, abychom co nejvíce agend přesunuli do onlinu, ale vždy zároveň myslíme na starší generace. To znamená, že bude i nadále zachován klasický způsob přístupu občanů k úřadům,“ říká Daniel Kůs, radní města Plzně pro oblast SMART City a podporu podnikání.
Statutární město Plzeň dosáhlo vynikajících výsledků v celé řadě hodnocených kritérií. Jedná se například o v regionu nejvyšší počet ekonomických subjektů v přepočtu na obyvatele, dále také vůbec nejvyšší počet nabíječek na elektromobily nebo nejvyšší počet dokončených bytů vztaženo ku meziroční změně počtu obyvatel. Podnikání v Plzni může těžit také z výborné dopravní dostupnosti. Pokud jde o přístup veřejné správy, je možné radnici pochválit za vynakládání dostatečných finančních prostředků do oblasti veřejné dopravy a také na kulturu. Výrazně nadprůměrných hodnot dosáhlo město v počtu úředních hodin, během kterých si nejen podnikatelé mohou vyřídit vše potřebné. Plzeň se však především blýskla v testu elektronické komunikace, který prostřednictvím fiktivních podnikatelských dotazů ověřuje včasnost a kvalitu odpovědí ze živnostenských úřadů.
Srovnávací výzkum Město pro byznys již šestnáctým rokem hodnotí podnikatelský potenciál měst a obcí v České republice. Detailnímu zkoumání jsou podrobena všechna města a obce s rozšířenou působností. Analytici agentury Datank, která za výzkumem stojí po datové stránce, dělí své hodnocení do dvou hlavních kategorií, podnikatelské prostředí a přístup veřejné správy. V rámci výzkumu jsou shrnuty všechny důležité informace a statistická data, která dále rozvíjejí diskuzi o vývoji podnikatelského prostředí v ČR. Pořadí se vyhodnocuje za jednotlivé kraje a také za celou republiku. Vyhlašovatelem výzkumu je týdeník Ekonom, partnerem Stavební skupina VINCI Construction CS a Svaz měst a obcí ČR.