Drony SIT slaví deset let. Pro Plzeňany připravily výstavu o tom, co dělají
1. 10. 2024
Před deseti lety Plzeň zakoupila první bezpilotní letouny. Byla prvním městem v Česku, které získalo povolení s drony létat. Za dobu deseti let ušly Drony SIT obrovský kus cesty. Staly se průkopníky v inspekcích mostních konstrukcí a špičkou ve spolupráci s integrovaným záchranným systémem. Jejich zapojení do integrovaného záchranného systému (IZS) je inspirací pro celé Česko i Evropu. Nejen o tom je nová výstava na náměstí Republiky s názvem „10 let plzeňských dronů“. V prostoru před radnicí je k vidění do 24. října, poté se přesune do technologického parku TechTower. Výstavu pro Plzeňany připravila Správa informačních technologií města Plzně (SITMP), pod kterou Drony SIT patří.
„Mám radost, že se Správa informačních technologií města Plzně během pouhých deseti let stala pevnou součástí integrovaného záchranného systému. K tomuto významnému jubileu ji přeji všechno nejlepší a ať zůstane i v dalším desetiletí špičkou v České republice,“ řekl plzeňský primátor Roman Zarzycký.
„Výstava je stejně jako poslání plzeňských dronařů zcela unikátní. Nabízí návštěvníkům dva příběhy – jeden pro širokou veřejnost okořeněný osobními pocity přímo z akcí a zásahů. Druhá linka oslovuje odborníky – představuje jim flotilu těch nejpoužívanějších bezpilotních letounů v desetileté historii Drony SIT,“ popsal koncept výstavy Daniel Kůs, radní města Plzně pro oblast Smart Cities a podporu podnikání, který má v gesci také činnost SITMP.
„Na počátku jsme měli vizi spojit Plzeň s moderními technologiemi. Po deseti letech jsme získali evropské prvenství ve využívání dronů v IZS. Tak jako v Plzni nikde jinde v Evropě městské drony nepracují. Jen u nás zachraňují lidské životy, chrání majetek, asistují u velkých požárů, dokumentují dopravní nehody, pomáhají záchranářům a vyvíjejí vlastní aplikace. Dronaři mají své místo i v Plzeňském inovačním ekosystému PINE, neboť z místních středoškoláků vychovávají nové experty na bezpilotní průmysl,“ uvedl Luděk Šantora, ředitel SITMP.
Drony SIT poslaly za uplynulých deset let do vzduchu přes 30 bezpilotních letounů, vyvinuly přes deset vlastních aplikací tak, aby dron nesloužil jen jako stroj pro hezké fotografie. Provedly více než 3 700 letů v čase přes 850 letových hodin. Vykonaly přes 60 inspekcí tam, kam bylo náročné nebo nebezpečné se dostat. V rámci IZS si vybudovaly evropské renomé.
„Naše úspěchy jsou výsledkem práce několika lidí, i dnes již bývalých kolegů, na jejichž pracovní výsledky se vždy dobře navazovalo. Aktuálně se náš tým skládá ze sedmi stálých členů a jednoho studenta Střední průmyslové školy dopravní Plzeň, který je aktivně zapojen do ostrého provozu úseku. Předáváním nabytých zkušeností nové generaci v rámci PINE jsme otevřeli další kapitolu našeho úseku,“ doplnil Josef Navrátil, ředitel Drony SIT.
Výstavu připravila SITMP za podpory odboru komunikace a marketingu plzeňského magistrátu. Umístěna je před radnicí v prostoru mezi parkovištěm a morovým sloupem, k vidění tam bude do 24. října. Poté se přesune do technologického parku TechTower na Světovar, kde doplní program připravovaný v rámci Plzeňských oslav vzniku republiky. I tam bude mít veřejnost možnost potkat plzeňské dronaře. Představí svou techniku a unikátní vyvíjené aplikace, které složkám IZS pomáhají v záchraně lidských životů a majetku.