Teplárna otevřela moderní výcvikové středisko pro středoškoláky
5. 9. 2024
Plzeňská teplárenská otevřela nové výcvikové středisko určené pro žáky Středního odborného učiliště elektrotechnického v Plzni. Zařízení je ojedinělým projektem v oblasti teplárenství v celé České republice. Plzeň je v podpoře technického vzdělávání zase o krok dál, rozvíjí u středoškoláků praktické dovednosti a chce si vychovat dostatek kvalitních zaměstnanců s ohledem na neustále se rozvíjející technologie v oblasti energetiky a elektrotechniky.
„Plzeňská teplárenská je dynamická firma a nové výcvikové středisko je toho jasným důkazem. Věřím, že dohoda o spolupráci bude oboustranně výhodná, a že se díky ní Plzeňské teplárenské podaří zajistit dostatek kvalitních zaměstnanců. Přeji všem žákům, aby je výcvik zaujal, a hlavně také bavil stejně jako jejich budoucí povolání,“ řekl plzeňský primátor Roman Zarzycký.
Memorandum o vzájemné spolupráci mezi Plzeňskou teplárenskou a SOUE podepsali ředitelé obou subjektů již v listopadu 2022. Podpisem Memoranda deklarovaly obě strany zájem vytvořit vhodné podmínky pro výkon praxe žáků učiliště v souladu se školním vzdělávacím programem. Zároveň se vzájemná spolupráce týká i praxe žáků učiliště přímo ve společnosti Plzeňská teplárenská a také v jejích dceřiných společnostech.
„Nově si tak budeme vychovávat své odborníky, a to zejména v oborech Mechanik instalatérských a elektrotechnických zařízení, Elektromechanik pro zařízení a přístroje a Elektrikář silnoproud,“ upřesnil výrobní ředitel teplárny Jan Skřivánek.
Výcvikové středisko vzniklo úpravou původní výměníkové stanice v Komenského ulici. Projekt výcvikového střediska je součástí snahy společnosti Plzeňská teplárenská vychovávat a připravovat si vlastní odborníky. Zároveň bude sloužit do budoucna jako objekt pro volnočasové aktivity žáků základních škol.
„Jsme hrdí na otevření tohoto moderního výcvikového střediska a věříme, že umožní našim žákům již v tomto školním roce získat nejen teoretické znalosti, ale také praktické dovednosti, které budou nezbytné pro úspěšnou kariéru v oblasti energetiky,“ uvedl ředitel SOUE Jaroslav Černý.
Pro žáky učiliště je v objektu bývalé výměníkové stanice vybudováno kompletní zázemí, tedy učebna, dílny i šatna. Součástí střediska je rovněž instalace funkčního modelu výměníkové stanice, což umožní studentům praktické testování a ovládání zařízení v reálném provozním prostředí. Dále je v objektu k dispozici dobíjecí stanice na elektromobily a na střeše budovy budou v nejbližší době zprovozněny fotovoltaické panely. Všechna uvedená zařízení poskytnou žákům praktickou zkušenost s aktuálními trendy v odvětví.