Robotické chapadlo i repatriace uprchlíků. ZČU má za sebou druhý ročník Doktorské školy
17. 12. 2024
Akademická kariéra, mezinárodní projekty a komunikace vědy. To byla hlavní témata vzdělávacích modulů druhého ročníku Doktorské školy ZČU, který se uskutečnil v zimním semestru. Akce měla za cíl napomoci hlubšímu porozumění akademické práci. Vše korunovala diskuze s osobnostmi.
„Věřím, že Doktorská škola je nejen důležitá k hlubšímu porozumění akademické práci, ale také klíčem k dlouhodobě udržitelnému vzdělávání doktorandů založeném na sdílení zkušenosti napříč generacemi. Jsem upřímně hrdý na to, že mohu být součástí Doktorské školy a pracovat se studujícími, kteří jsou bezpochyby hybnou silou výzkumu na ZČU a budoucností vědy," uvedl František Mach, proděkan pro vědu na Fakultě elektrotechnické Západočeské univerzity v Plzni.
V zimním semestru 2024 proběhl v pořadí druhý ročník Doktorské školy ZČU. Organizovaly jej tři fakulty – elektrotechnická (FEL), filozofická (FF) a aplikovaných věd (FAV). Hlavním tématem vzdělávacích modulů byly akademická kariéra, mezinárodní kolaborativní projekty a komunikace vědy. Cílem Doktorské školy je systematický rozvoj doktorských studijních programů tak, aby studující zdokonalili své individuální kompetence a podpořili svůj osobní rozvoj nad rámec ryze odborných kompetencí. To se týká především jejich znalostí a dovedností v rámci výzkumu, např. spojených s tématem open science, data management, komunikací vědy, ale též tzv. přenositelných dovedností v oblasti budování akademické kariéry nebo spolupráce v mezioborových projektových týmech.
Školy se zúčastnili doktorandi a doktorandky napříč studijními programy spolupracujících součástí ZČU. V jednotlivých vzdělávacích modulech předávali zkušení lektoři a lektorky své vlastní zkušenosti z akademického a výzkumného světa. Jako zásadní se přitom ukázal aspekt mezioborové spolupráce, kterou může zapojení různorodých fakult ZČU nabídnout. Příspěvek tak přednesl například Jakub Tureček (FEL) na téma Magneticky ovládané soft robotické chapadlo, dále Jan Vosejpka (FAV) s tématem Fotoelektrochemický rozklad vody, levný zdroj zeleného vodíku, nebo třeba Nataliya-Mariya Mochernak (FF): Dobrovolná repatriace uprchlíků během konfliktu.
„Mám radost, že dochází ke společnému budování Doktorské školy napříč součástmi ZČU. Pro všechny je tato mezioborová a mezifakultní spolupráce přínosná, ať už v oblasti sdílení informací, lektorských kapacit nebo jen proto, že máme my i naši studující další možnost vzájemně se inspirovat i více poznávat. Věřím, že tato spolupráce bude probíhat i nadále a že posuneme Doktorskou školu zase o krok dál,“ řekla proděkanka Fakulty filozofické ZČU pro strategii a rozvoj Tereza Šlehoferová.
Zakončení modulu Akademická kariéra a komunikace vědy se uskutečnilo 26. listopadu v kavárně Družba. Studující zde prezentovali svá výzkumná témata před širší odbornou veřejností a porotou složenou z významných hostů: před Tomášem Karlíkem (vědecký redaktor ČT24), Pavlou Hubálkovou (redaktorka časopisu WIRED), Janem Taušlem (obchodní ředitel VODÁRNA PLZEŇ a.s.) a Eliškou Bartákovou (členka Rady města Plzně).